enigma10
Pod koniec października uczniowie szkół podstawowej i ponadpodstawowych w ramach projektu ,,Enigma bez barier” dwukrotnie odwiedzili nowy obiekt na kulturalnej mapie Poznania - Centrum Szyfrów Enigma. Głównym zadaniem placówki jest budowanie powszechnej świadomości, że złamania kodu Enigmy dokonali polscy matematycy, czym niewątpliwie przyczynili się do przyspieszenia zakończenia II wojny światowej. Jednak Centrum to nie tylko możliwość nabycia wiedzy z zakresu szyfrowania na przestrzeni dziejów czy historii złamania kodów Enigmy, ale także możliwość gimnastyki dla naszego umysłu poprzez możliwość rozwiązywania różnego rodzaju łamigłówek, zagadek, a nawet szyfrów, których w centrum nie brakuje.
Nasi uczniowie odczytywali np. informacje zaszyfrowane spartańskim szyfrem Skytale oraz szyfrem Cezara. Jednak dla osób z dysfunkcją wzroku ważne jest, że twórcy Centrum zapewnili jego zwiedzanie z audioprzewodnikami z audiodeskrypcją i wskazówkami nawigacyjnymi, a także zapewnili możliwość zapoznania się np. z tyflografikami czy repliką Enigmy przygotowaną specjalnie dla nas. Nasi uczniowie bardzo wysoko ocenili atrakcyjność ekspozycji Centrum i już nie mogą doczekać się kolejnej w nim wizyty. Dziękujemy także pani Lucynie i panu Grzegorzowi, pracownikom Centrum, którzy tak serdecznie się nami zajęli.