1W dniach 22-24.10.2021r w Parku Rekreacyjno-Sportowym FairPlayce w Poznaniu oraz w naszym Ośrodku odbył się Turniej Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym.Projekt współfinansowany przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Poznański. Współorganizatorami zawodów byli: Stowarzyszenie Pomocy Niewidomym i Słabo Widzącym Absolwentom Ośrodka Szkolno- Wychowawczego Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach "Być Potrzebnym"oraz Stowarzyszenie „Pomóż Dziecku Niewidomemu”.
W rozgrywkach rywalizowali między sobą zawodnicy z Dąbrowy Górniczej, Łodzi, Poznania, Krakowa, Chorzowa, Lublina, Bydgoszczy, Wrocławia i Owińsk. Niestety, z uwagi na wprowadzenie czerwonej strefy z uwagi na covid w okolicach Odessy nie mogli przyjechać na turniej zawodnicy z Ukrainy.
W sędziowaniu pojedynków pomagało nam 22 studentów z AWF w Poznaniu, którzy na co dzień studiują tę dyscyplinę na uczelni. Dzielnie zawodnikom jak co roku pomagali harcerze z 164 Drużyny „Wataha”. Wraz z trenerami , sędziami, opiekunami i wolontariuszami, każdego dnia gościliśmy ok. 60 osób.
Mistrzostwa otworzył Pan prof. dr hab. Tomasz Tasiemski Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Obecny był Pan Ryszard Flisikowski, współwłaściciel Parku Rekreacyjno-Sportowego FairPlayce.

Tytuły Mistrzowskie można było zdobyć w rozgrywkach indywidualnych, drużynowych i w deblu. Rozgrywki w konkurencji singla rozpoczęły się w 9 grupach eliminacyjnych. Zawodnicy byli rozstawieni w grupach przez organizatora zawodów wg, klasyfikacji ostatnich Mistrzostw Polski oraz ostatniego Pucharu Polski. Pojedynki w grupach rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Walczono w jednym secie do 5 punktów. Do dalszych rozgrywek przechodzili wszyscy zawodnicy. Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsce w grupie zajęli premiowane miejsca w finałowej tabeli pucharowej, gdzie rozgrywano pojedynki jednosetowe do 7 punktów. Finały w singla rozgrywano do 2 przegranych setów do 15 punktów. W konkurencji debla rozgrywki przeprowadzone były wg typowej tabeli pucharowej dla 32 debli. Losowania miejsc w tabeli dla deblistów, którzy rozgrywali pojedynki do dwóch przegranych setów do 7 punktów, oraz dla drużyn, dokonała Pani dr Magdalena Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Debel, który przegrał pojedynek tracił szansę na udział w finale turnieju deblowego. Finały w debla rozgrywano do 2 przegranych setów do 15 punktów. W kategorii drużynowej 3-osobowe zespoły rywalizowały zgodnie z typową tabelą pucharową dla 8 drużyn grając tzw. „małą drużynówkę” do 27 punktów.
Zawody rozgrywane były na 3 stołach wyposażonych w urządzenia optyczno-elektroniczne służące do wspomagania sędziowania. W czasie Mistrzostw rozegrano 280 pojedynków. Poziom gry był wysoki pomimo długiej przerwy w treningach, która spowodowana była pandemią. Nie brakowało emocji, radości z wygranych pojedynków i smutku z przegranych. Turniej był doskonałą okazją do integracji, nawiązania znajomości i wymiany doświadczeń.

Zwycięzców na podium dekorował Pan Bartłomiej Maternicki Dyrektor SOSWDN w Owińskach.
Główne nagrody oraz podium zdobyli:
Indywidualnie
1. Piotr Ignaciak – Kraków
2. Adrian Kucza – Poznań
3. Mateusz Gieprz – Wrocław
Debel:
1. Adam Uzarczyk, Patryk Walczak - Łódź
2. Jakub Paluch, Piotr Ignaciak - Kraków
3. Mateusz Gieprz, Kacper Tchórz - Wrocław
Drużynowo:
1. ŁÓDŹ - (Patryk Walczak, Adam Uzarczyk, Jakub Gajewski)
2. POZNAŃ - (Natalia Marendziak, Jarosław Godek, Adrian Kucza)
3. KRAKÓW – (Jakub Paluch, Piotr Ignaciak, Eryk Madej)

Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na kolejne spotkania w następnych latach.