zd 3Matematyka trudna i nudna? Nie tym razem. Jedyny w swoim rodzaju matematyczny kalendarz tworzą w ramach projektu mPotęga uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. ”Synów Pułku” w Owińskach. W tym kalendarzu 7 lipca czyli Światowy Dzień Czekolady ma jej zapach, żeby zachęcić do nauki ułamków.

Od wielu lat Fundacja mBanku wspiera nauczycieli, stowarzyszenia i pasjonatów matematyki w realizowaniu projektów, które mają zachęcić dzieci i młodzież do nauki matematyki.

- To nasz trzeci projekt realizowany dzięki wsparciu fundacji mBanku i zdecydowanie najtrudniejszy, bo wymagający najwięcej pracy nie tylko ode mnie, ale również od uczniów – mówi pomysłodawczyni projektu Magdalena Ciesielska.

Tworzenie pomocy naukowych dla uczniów niewidomych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również umiejętności znajdowania nieszablonowych rozwiązań. Dlatego na jednej karcie kalendarza poza brajlowskim opisem, znajdują się pliki dźwiękowe a niektóre z nich mają nawet wyczuwalny zapach.

- Chciałam, żeby karty oddziaływały na wszystkie zmysły a przez to były jak najbardziej interesujące dla uczniów. Uczniowie niewidomi i słabo widzący mają mocno ograniczony dostęp do pomocy dydaktycznych więc jeżeli już mamy szansę go stworzyć chcemy żeby był maksymalnie dopracowany – mówi Magdalena Ciesielska.

Kalendarz został zaprojektowany tak, że każdy dzień tygodnia zawiera ciekawostki matematyczne, nietypowe zadania, życiorysy słynnych matematyków, święta matematyczne, autorskie zdjęcia ilustrujące pojęcia matematyczne.

- Dużą pracę wykonują sami uczniowie wyszukując tematy do kalendarza. Takie są zresztą założenia projektu, że użytkownicy są też twórcami – wyjaśnia Magdalena Ciesielska.

365 kartek kalendarza będzie zapisanych w brajlu, zawierać wypukłe grafiki, reliefowe zdjęcia, przedstawione w taki sposób, aby były dostępne za pomocą zmysłu dotyku. Dodatkowo chcemy zaangażować inne zmysły: węchu (kartki zapachowe), słuchu (pliki dźwiękowe ukrytep od Qr-kodem), stworzymy jedyny w Polsce Wielozmysłowy Kalendarz Matematyczny dla uczniów z dysfunkcją wzroku.