ksiazeczkadotykowaPrzypominamy o konkursie na książeczkę dotykową i zachęcamy do wzięcia w nim udziału.
W konkursie na książeczkę dotykową może wziąć udział każdy! Nie trzeba się rejestrować, wystarczy w terminie do 15 października 2021r. nadesłać książeczkę na adres:
SOSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
pl. Przemysława 9
62 – 005 Owińska
Z dopiskiem „Książeczka dotykowa”
Na co zwracamy uwagę tworząc książeczkę?
- na dostosowanie do potrzeb dziecka niewidomego i słabo widzącego: powinny być one wykonane techniką kolorowo – dotykową i przede wszystkim powinny być atrakcyjne dla tej grupy dzieci. Technika wykonania książeczki może być dowolna (obrazek może zawierać elementy tkaniny, kartonu, plastiku, włóczki i innych materiałów, które przybliżyłyby niewidomemu dziecku przedstawianą rzecz). Format powinien być dostosowany do dłoni małego niewidomego dziecka, któremu powinno być wygodnie „oglądać” rysunek (nie powinna przekraczać formatu A4).
Wybierając materiał, pamiętajmy o tym, że książeczka trafi w ręce małego, ciekawego świata dziecka, które będzie chciało „obejrzeć” ją na wszystkie możliwe sposoby.
Dlatego właśnie książeczki powinny:
• mieć przyjazny kształt i format,
• być estetycznie wykonane,
• być trwałe,
• posiadać właściwą grubość kartek, a ich powierzchnia powinna być przyjazna w dotyku,
• wykonane być z materiałów właściwie dobranych do przedstawianych obiektów,
• mieć ilustracje wykonane z materiałów przyjemnych w dotyku,
• być odpowiednio podpisane,
• mieć zachowane proporcje przedstawianych obiektów,
• nie być przeładowane informacjami.
Zachęcamy również do odwiedzenia grupy na FB https://www.facebook.com/groups/ksiazeczkadotykowa, na której możecie dowiedzieć się więcej o zasadach tworzenia książeczek (temat, czytelność, trwałość, wrażenia dotykowe, estetyka).
Nie zapomnijcie podpisać swoich prac, napiszcie adres domowy lub adres e-mailowy (to ułatwi nam kontakt).
Pozdrawiamy,
Magdalena Elegańczyk i Paulina Wieczorek, organizatorki konkursu.