tenis13W dniach 11-13.06.2021r w Parku rekreacyjno sportowym FairPlayce w Poznaniu odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym.
W rozgrywkach wzięło udział dwudziestu siedmiu zawodników. Rywalizowali między sobą zawodnicy z Łodzi, Poznania, Krakowa, Lasek, Wrocławia i Owińsk. Po raz pierwszy zawodnikom poniżej 18 lat towarzyszyli w mistrzostwach rodzice, opiekunowie, którzy dzielnie wspierali ich w rozgrywkach, jednocześnie było to doskonałą okazją do integracji, nawiązania znajomości i wymiany doświadczeń.
W sędziowaniu pojedynków pomagali nam studenci z AWF w Poznaniu, którzy na co dzień studjują tę dyscyplinę na uczelni. Wraz z trenerami , sędziami, obsługą techniczną, opiekunami i wolontariuszami, każdego dnia gościliśmy ok. 60 osób.
Mistrzostwa otworzył Pan prof. dr hab. Stanisław Kowalik z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu . Obecni byli również Pan Ryszard Flisikowski i Pan Jakub Rękoś, właściciele Parku rekreacyjno sportowego FairPlayce oraz koordynatorzy sekcji tenisa stołowego w tymże obiekcie Pani Renata Gumula i Pan Szymon Galas.

Tytuł Mistrza Polski można było otrzymać w rozgrywkach indywidualnych, drużynowych i w deblu. Rozgrywki w konkurencji singla rozpoczęły się w 5 grupach eliminacyjnych. Zawodnicy byli rozstawieni w grupach przez organizatora zawodów wg, klasyfikacji ostatnich Mistrzostw Polski z 2019r. oraz ostatniego Pucharu Polski. Pojedynki w grupach rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Walczono w jednym secie do 7 punktów. Do finału „A”( o miejsca od 1-16) przechodzili zawodnicy z I, II i III miejsca w grupie. Pozostali walczyli w finale „B” ( o miejsca od 17-27) .Finały A i B rozgrywały się wg. typowej tabeli pucharowej dla 16 zawodników do dwóch przegranych setów do 7 pkt. Miejsca w tabelach losowali trenerzy. W konkurencji debla rozgrywki przeprowadzone były wg typowej tabeli pucharowej dla 16 debli. Trenerzy ekip losowali miejsca dla swoich deblistów, którzy rozgrywali pojedynki do dwóch przegranych setów (do 7 punktów w każdym secie). Debel, który przegrał pojedynek tracił szansę na udział w finale turnieju deblowego. W kategorii drużynowej 3-osobowe zespoły rywalizowały zgodnie z typową tabelą pucharową dla 16 drużyn. Trenerzy ekip losowali miejsca w tabeli dla swoich drużyn. 3-osobowe drużyny grały systemem sztafetowym, tzn.: kolejna para grających przejmowała wyniki pary poprzedniej.
Zawody rozgrywane były na 3 stołach wyposażonych w urządzenia optyczno-elektroniczne służące do wspomagania sędziowania. W czasie Mistrzostw rozegrano 170 pojedynków. Poziom gry na tegorocznych Mistrzostwach Polski był bardzo wysoki pomimo długiej przerwy w treningach, która spowodowana była pandemią. Nie brakowało emocji, radości z wygranych pojedynków i smutku z przegranych.
Zwycięzców na podium dekorował Pan Bartłomiej Maternicki Dyrektor SOSWdDN w Owińskach.
Główne nagrody oraz podium zdobyli:
Indywidualnie
1. Piotr Ignaciak – Kraków
2. Adrian Kucza – Poznań
3. Klaudia Bandalewicz – Owińska
Debel:
1. Andrzej Klepsz, Kacper Tchórz - Wrocław
2. Jakub Paluch, Piotr Ignaciak - Kraków
3. Zuzanna Całka, Łucja Mazur - Kraków
Drużynowo:
1. WROCŁAW (Andrzej Klepsz, Kacper Tchórz, Robert Jaworowski)
2. POZNAŃ (Natalia Marendziak, Zuzanna Mikler, Nikola Oleksiak)