W ostatni piątek, 28 lutego, na XIII Poznańskich Spotkaniach Targowych – „Książka dla Dzieci i Młodzieży” uczniowie Ośrodka w Owińskach prezentowali się dwukrotnie. O godzinie 13:00 uczestniczyli w oficjalnym otwarciu z udziałem pani Anny Komorowskiej – małżonki Prezydenta RP, która wręczała nagrody literackie „Pegazika” poetce Krystynie Miłobędzkiej.

Młodzież z naszej placówki przekazała p. Krystynie opracowanie jej wybranych wierszy w brajlu opatrzonych ilustracjami, wykonanymi przez Konrada Skrzydlewskiego i Adriannę Kuczę. Całość została opracowana przez nauczycielkę panią Dagmarę Szymkowiak i Magdalenę Matelską.
O godz. 17:00 wystąpili ponownie czytając biografię poetki oraz interpretując jej wiersze. Prezentacji licealistów przysłuchiwała się Pierwsza Dama RP oraz p. Krystyna, wyraźnie wzruszona i szczęśliwa. Po zakończonym występie p. prezydentowa również otrzymała opracowanie wierszy oraz była okazja do krótkiej rozmowy oraz sesji zdjęciowej. Następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum czytali brajlem najnowszy przekład „Wysp skarbów” – książkę autorstwa Roberta Louisa Stevensona, przetłumaczoną przez Andrzeja Polkowskiego (Wydawnictwo Media Rodzina). Najmłodszych ucieszyły autografy pana Polkowskiego wykonane na brajlowskich egzemplarzach dwóch pierwszych rozdziałów „Wyspy Skarbów”. Z tą inicjatywą wystąpiła p. Kalina Grzelak.

szg2szg5szg3szg4szg1