dreptacze gdansk2W dniach 6-16 sierpnia 2018 roku, 89 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku DREPTACZE działająca przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach wyjechała na ZLOT 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego 2018 do Gdańska.
Na Wyspie Sobieszowskiej zjechało się 15 tysięcy osób w tym harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, zuchy oraz harcerze nieprzetartego szlaku i wolontariusze.
Dla uczestników przygotowane i dostosowane były zajęcia edukacyjne: żeglarskie, imprezy na orientację, zabawy z ozobotami (małe roboty uczące programowania kolorami), wyjazdy w modułach:
• Źródło- zajęcia wodno-sportowe na terenie gdańskich przystani,
• Służba- wyjazd na tereny powichurowe na Kaszubach i Kociewiu; budowanie budek lęgowych dla ptaków, które zostały rozwieszone na Wyspie Sobieszowskiej jak również legowiska dla zwierząt, które zostały wywiezione do schronisk, gdzie była taka potrzeba.
• Cywilizacja- zajęcia związane z nową technologią
• Region- czyli jak patrzeć i gdzie szukać, by odkryć to, co jest istotą bycia aktywnym obywatelem
• Rozwój- zajęcia dot. problemów globalnych, we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, firmami i partnerami ZHP
• Dziedzictwo- poznawanie Gdańska, jako wielowymiarowego i wielokulturowego miasta wolności. Kilkanaście równoległych tras tematycznych specjalnie dla harcerzy.
• Natura- zajęcia dot. współpracy w grupie
Codziennie na zlotowej scenie odbywały się koncerty zespołów: 100 na 100- Pod Lili Znakiem, Studio Akantu, Wszyscy byliśmy Harcerzami oraz spotkania z ciekawymi osobami jak np. z pisarką Katarzyną Bondą czy podróżnikiem Aleksandrem Dobą jak również Taniec Ognia.
Dzięki takim właśnie wyjazdom jak biwaki, rajdy czy zloty, zawiązujemy nowe znajomości, przyjaźnie, poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności nie tylko w temacie harcerskim co nas bardzo cieszy, bo przecież temat przewodni Zlotu to „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”, więc integrujmy się i cieszmy się życiem!

Magdalena Pawłowska