plakat

„Nie widzę przeszkód” to tytuł akcji teatralnej, która w Międzynarodowy Dzień Białej Laski 15 października, rozpocznie kolejną edycję Innego festiwalu. W tym roku będzie można zobaczyć spektakl „Całe życie w dresach”, o perypetiach matki niepełnosprawnego dziecka oraz wziąć udział w warsztatach mydełkowych. Wystąpi też kabaret Barbarzyńcy PL ze specjalnym udziałem osób niepełnosprawnych. Fundacja Barak Kultury organizuje w Wielkopolsce festiwal, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do kultury. Wydarzenia odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych fizycznie, festiwal tłumaczony jest na j. migowy, film oraz kabaret pokazywane są z audiodeskrypcją. Koncertem zespołu Bum Bum Band, który tworzą uczniowie Gimnazjum dla Dzieci z Autyzmem, rozpocznie się akcja teatralna „Nie widzę przeszkód”. W Międzynarodowy Dzień Białej Laski na deptaku przy ulicy Wrocławskiej w roli aktorów pojawią się wychowankowie i członkowie: Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomych i Stowarzyszenia „Sokoły”. Głównym rekwizytem akcji będzie biała laska, za pomocą której aktorzy razem z widzami stworzą „choreografię swoich marzeń”.

Czekają nas też dwa pokazy spektaklu „Rezerwat”, kabaretu Barbarzyńcy PL ze specjalnym udziałem niepełnosprawnej tancerki Justyny Dudy i poetki Jolanty Misiak. Artyści, których spotkacie w „Rezerwacie”, to wybuchowa mieszanka talentów i osobowości. Hiszpański temperament Evy Rufo, literacki pazur Bartosza Żurawieckiego i arabski profil Hacena Sahraoui, aktora znanego z „Przepisu na życie”. Do obsady należą także tancerz Johnny Popiel i wokalista punkowy Patyczak.
W ramach festiwalu odbędzie się kolejna premiera filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących - szczególna propozycja dla kinomanów. Tym razem zostanie pokazany „Zupełnie Nowy Testament”, komedia, która z dużą lekkością odświeża biblijne tematy.
W niedzielny poranek będzie można wysłuchać festiwalowego wydania audycji radiowej „Sygnały świata”. Jej autor, niewidomy dziennikarz Jerzy
Łączny, poprowadzi rozmowę z artystami i animatorami kultury o stereotypach dotyczących niepełnosprawności.
Wyjątkowo zapowiada się także premiera spektaklu „Całe życie w dresach” Justyny Tomczak-Boczko w reżyserii Przemka Prasnowskiego. To próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka. Opieka nad synem jest dla autorki spektaklu sztuką życia, w którym poczucie humoru jest niezbędne.
Ważną częścią festiwalu jest różnorodna oferta edukacyjna. Warsztaty mydełkowe poprowadzą dwie osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które na co dzień zajmują się wykonywaniem mydeł w Warsztacie Terapii Zajęciowej "Krzemień". Warsztat umiejętności wychowawczych, skierowany do rodziców dzieci niepełnosprawnych, poprowadzi psycholog Pola Markowicz.
Inny festiwal jak co roku będzie gościł w kilku miejscowościach Wielkopolski. Spektakl „Całe życie w dresach” zostanie zaprezentowany w Czarnkowie, Wągrowcu i Gołańczy.
Do dzieci i młodzieży spoza Poznania adresowane są warsztaty literacko-plastyczne pt. „Dziwne zwierzęta”, oparte na fragmentach książki Lotty Olsson oraz warsztaty rozwojowe „Mapa marzeń”. Poprowadzi je Ambientówka.

Coś więcej...

 
Park or
muzeum
stowa

wirt spac

ocena

TV

baneredn