Projekt 5 zmysłów  ma na celu wyrównywanie szans w dostępie do życia kulturalnego i społecznego osobom niepełnosprawnym. Realizowany jest w wybranych ośrodkach na terenie całego województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna edycja poświęcona jest Tabu. Znani dziennikarze radiowi, reportażyści, powieściopisarze i fotografowie prowadzili warsztaty z zakresu reportażu, słuchowiska radiowego i fotografii dokumentalnej, pozwalając wypowiedzieć się uczestnikom na tematy, które ich interesują. Poznawali ich poglądy, sposób myślenia i funkcjonowania.

Nasz Ośrodek odwiedziła pani Katarzyna Stoparczyk, znana dziennikarka Polskiego Radia Programu Trzeciego. Spotkała się z naszą młodzieżą i dziećmi w dniu 25.10.2016 r., by przeprowadzić i zarejestrować liczne rozmowy oraz przekazać tajniki reportażu radiowego. Pani Redaktor była pod wielkim wrażeniem wrażliwości, spontaniczności i otwartości naszych dzieci. Oczarował ją także Ośrodek, jako miejsce do uczenia się i mieszkania. Uczestnicy warsztatów również byli zachwyceni panią Katarzyną i spotkaniem z nią. Efektem tej relacji, poza projektem, była emisja nagrań rozmów na antenie Polskiego Radia Programu Trzeciego w audycji pt. „Zagadkowa niedziela” w dniu 30.10.2016 r. Audycji tej można posłuchać na oficjalnej stronie Polskiego Radia Programu Trzeciego. Organizatorzy projektu 5 zmysłów zapewniają, że będzie o nim tylko głośniej. Chcą „rozpętać medialną dyskusję, w której niepełnosprawni zabiorą „pełnosprawny” głos (dyskusję, w której nasze dzieci już zabrały ważny, „pełnosprawny” głos). Pod koniec listopada w Urzędzie Miasta Poznania odbędzie się finałowa wystawa projektu  5 zmysłów. Przedstawione zostaną rezultaty prowadzonych warsztatów, w których nasz Ośrodek miał przyjemność uczestniczyć.

Link do audycji http://www.polskieradio.pl/a0c3352a-1e11-45b0-bd78-429fd0b8e08f.mp3?source=podcast

Małgorzata Jerzyńska-Szmaj