70 Lecie2930 września rozpoczęliśmy wspólne świętowanie okrągłego jubileuszu istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Prowadzącymi uroczystość byli pan Rafał Nowicki i pani Małgorzata Szmaj. I tak jak pani Małgosia powiedziała " 70 lat ileż to wspomnień, ludzkich historii, przygód, przyjaźni, trosk, radości i wszystko to tutaj w murach tego Ośrodka". Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu, a następnie Dyrektor Ośrodka Pani Maria Tomaszewska przywitała wszystkich zaproszonych gości - Przyjaciół Naszego Ośrodka. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Pani Senator - Jadwiga Rotnicka, Pani Poseł - Bożena Szydłowska, Zarząd Powiatu Poznańskiego w osobach pana Starosty - Jana Grabkowskiego, pana Tomasza Łubińskiego i pani Renaty Ciurlik. Ponadto Prezes Polskiego Związku Niewidomych pani Anna Szymańska - Woźniak, ojciec Leszek Gólczyński- proboszcz tutejszej parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, naszych darczyńców oraz dyrektorów i v-ce dyrektorów innych specjalnych ośrodków z naszego kraju oraz przyjaciół z Levocy i Lwowa. I tych oczywistych gości: a więc rodziców, dzieci, młodzież i nauczycieli. Niestety nie sposób wymienić tutaj wszystkich, aczkolwiek zapewniamy, że przyjaciół ośrodka mamy naprawdę wielu!

To spotkanie było wspomnieniem wszystkich współpracowników i absolwentów naszego Ośrodka. To również nadzieja, że tak jak my z nostalgią wspominamy co było, mamy nadzieję, że absolwenci i byli pracownicy ośrodka myśląc o szkole z uśmiechem na ustach opowiadają i powracają myślami do czasów kiedy swoją obecnością wypełniali poklasztorne korytarze. Tak jak wspomniała Pani Dyrektor - Maria Tomaszewska naszym celem jest "zapewnienie wychowankom godnych warunków do edukacji i wypoczynku,(…) rodzinna i przyjazna atmosfera, akceptacja, poczucie bezpieczeństwa" - to coś co mamy do zaoferowania. Po prostu "chcemy być drugim domem". Pan Starosta - Jan Grabkowski wspomniał w jaki sposób Ośrodek się zmieniał na przestrzeni ostatnich lat - dzięki odpowiedniemu wsparciu finansowemu oraz wytężonej pracy zespołu ludzi dla których dobro dziecka stało się dewizą. Pani Poseł - Bożena Szydłowska wspomniała, iż odwiedzając ośrodek czuje się jak w domu, a współpraca z naszą placówką zawsze przepełniona jest pozytywnymi emocjami i przyjazną atmosferą. Szczególne słowa skierowała również pani Poseł do dzieci: " czerpcie z życia to co najlepsze, macie tu do tego wspaniałe warunki. Dzięki temu wiecie doskonale, że trudy życia nie są już straszne". Nie zabrakło też słów, że mamy najpiękniejszy Ośrodek w Polsce!!! Pani Senator - Jadwiga Rotnicka gratulowała 70 lat nieprzerwanej działalności Ośrodka, Parku Orientacji Przestrzennej i naszego zespołu poklasztornego. Uczniowie otrzymali "niespodzianki" opisane w piśmie brajla. Oczywiście gratulacji, podziękowań ze strony zaproszonych gości było mnóstwo i ciężko przytoczyć je wszystkie. Wśród naszych przyjaciół byli przedstawiciele Lions Club, którzy od wielu lat wspierają Ośrodek. I tak jak wspomnieli podczas uroczystości prowadzący oraz pani Joanna Skorupska - Górska, otrzymaliśmy sprzęt wykorzystywany w rehabilitacji dzieci, powiększalniki, sprzęt potrzebny do komunikacji dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ponadto Club wspiera działalność sportową cieszącą się coraz większym zaangażowaniem, a więc rozgrywki w tenisie stołowym - dźwiękowym. I za tę kilkunastoletnią współpracę bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY!!

W życiu każdego wychowanka najważniejszą rolę pełnią rodzice. Jest w nich mnóstwo emocji kiedy z ufnością powierzają swoje skarby wychowawcom i nauczycielom. I tak jak wspomniała pani Eugenia - mama naszego wychowanka - dzięki zaangażowaniu nauczycieli, ich specjalistycznej i fachowej pracy, sprzętowi oraz wsparciu materialnemu ze strony władz - nasz Ośrodek jest jednym z tych specjalistycznych ośrodków w Polsce dla których "dziecko staje się najważniejsze". I to prawda, gdyż praca nauczycieli i wychowawców to nie wykonywanie obowiązków, lecz w głównej mierze powołanie i misja, którą zauważają rodzice i niejednokrotnie wspierają nas poprzez różne działania, za co i Wam drodzy rodzice serdecznie DZIĘKUJEMY!!

Świętowanie to czas wspomnień, radości, dumy i dzielenia się naszymi sukcesami. Po części oficjalnej przenieśliśmy się do części artystycznej. W iście teatralnej scenerii, fantastyczna gra naszych aktorów przeniosła nas do czasów tych nieco dawniejszych. Nasz siedemdziesięcioletni ośrodek przemówił i opowiedział nam swoją historię ­­w poklasztornych murach. Nie zabrakło filmu podczas, którego zostały pokazane działania jakie zostały podejmowane na przełomie tych kilkudziesięciu lat. Wszystko przeplatane barwnymi opowieściami naszych dawnych i obecnych wychowanków, pracowników oraz muzyką naszego ośrodkowego zespołu Dzieci Papy - na czele z papą Henrykiem Weredą oraz zespołu Los Mikos - młodzieżowego zespołu cieszącego się coraz większą popularnością (przyp. I miejsce w Warszawie - OKULAR). A że na każdej imprezie urodzinowej nie może zabraknąć tańca tak i na naszej swój pokaz taneczny przedstawili uczniowie pod kierownictwem nauczyciela wychowania fizycznego pani Ewy Świderskiej.

Serdecznie dziękujemy za wszelkie podziękowania, gratulacje i obiecujemy, że kolejne 70lat będziemy wykonywać z równie wielką pasją!